Pracujemy w godzinach: Poniedziałek - Piątek od 8:00 do 22:00, Sobota od 8:00 - 18:00, Niedziela od 10:00 - 18:00
Diagnostyka i leczenie chorób wewnętrznych realizowane w przychodni weterynaryjnej Lupus

Choroby nowotworowe

Co to jest nowotwór, kiedy możemy powiedzieć że nowotwór jest złośliwy?

Choroby nowotworowe zarówno u ludzi jak i u zwierząt stanowią poważne wyzwanie zarówno pod względem diagnostyki jak i leczenia. Coraz większy postęp diagnostyczny w medycynie weterynaryjnej, dostęp do spacjalistycznych badań i urządzeń spowodował większą wykrywalność schorzeń nowotworowych oraz rozwój i wdrażanie różnych metod leczniczych.

Początkiem tworzenia się nowotworu jest mutacaj genów odpowiedzialnych za podział i róznicowanie komórki, może się tak zdazyć w skutek działania różnych czynników np; chemicznych (trucizny, toxyny), fizycznych (promieniowanie), biologicznych (wirusy, bakterie). W wyniku takiej mutacji dochodzi do sytuacji w której komórka traci zdolność kontroli swoich podziłów i rozpoczyna niekontrolowany wzrost co prowadzi do powstania masy nowotworowej (w normalnych warunkach komórka ma zaprogramowaną określoną liczbę podziałów, potem ulega apoptozie). Następstwa wzrostu nowotworu są;

1. zajmowanie przestrzeni - poprzez ciągły rozrost nowotwór prowadzi do ucisku na otaczające narządy i tkanki prowadząc do ich zniszczenia (atrofia z ucisku, prawidłowa populacja kom szpiku kostnego wyparta przez kom nowotworowe), uszkadza mechaniczną funkcję narządu (płuca, serce, krążenie krwi i chłonki), co prowadzi do zaburzeń ogólnoustrojowych.

2. wpływ nowowotworu na funkcje organizmu - w zależności z jakiego organu nowotwór się wywodzi może oddziaływać patologicznie w różny sposób wzmagając lub upośledzając funkcję określonych tkanek i narządów np nadmiernej syntezy różnych substancji lub hormonów (insulinoma) co ma wpływ na dziłanie całego oranizmu, osłabienie produkcji enzymów i wydzeilin co może prowadzić do osłabienia procesów odtruwania, przemian metabolicznych, usuwania produktów przemiany materii, a produkcja różnego rodzaju toxyn, substancji zapalnych oraz uczulających wpływa negatywnie na stan całego organizmu.

3. pozbawienie substancji odżywczych i biologicznie czynnych - wysokie zapotrzebowanie nowotworu na energię i białko prowadzą do wyniszczenia oraz powodują niedobory różnych substancji w organiźmie.

 

Nie wszystkie nowotwory są groźne dla organizmu, wyrózniamy nowotwory łagodne i złośliwe. Nowotwory łagodne nie mają zdolności do dawania przerzutów, z reguły cechuje je powolny wzrost oraz mała inwazyjność dla organizmu. Złośliwość nowotworu przejawia się dużą szybkością wzrostu, inwazyjnością dla otaczających narządów, zdolnością do uwalniania komórek do otaczających tkanek (naciek) oraz osiedlaniu się komórek nowotworowych w odległych narządach i tkankach organizmu (przerzuty).