Pracujemy w godzinach: Poniedziałek - Piątek od 8:00 do 22:00, Sobota od 8:00 - 18:00, Niedziela od 10:00 - 18:00
Diagnostyka i leczenie chorób wewnętrznych realizowane w przychodni weterynaryjnej Lupus

Choroby uszu

Choroby uszu możemy podzielić pod względem anatomicznym na choroby ucha zewnętrznego, choroby ucha śrdkowego oraz choroby ucha wewnętrznego.

 

Zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego to jedna z najczęstrzych chorób uszu z którą właściciele zwierząt zgłaszają się do lekarza weterynarii. Choroby zew przewodu słuchowego powodowane są przez bakterie, grzyby, pasożyty, ciała obce, choroby alergiczne, choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe. Do zapaleń predysponują wąski przewód słuchowy, owłosienie przewodu słuchowego, przylegające, zwisające uszy, częste pływanie i kąpiele. Objawy jakie można zaobserwować u swojego zwierzęcia to najczęściej trzepanie głową, drapanie okolicy uszu, nieprzyjemny zapach z uszu, bolesność, zaczerwienienie, wydzielina z uszu, nadmierne rogowacenie. Diagnostyka opiera się o badanie kliniczne, bad otoskopowe, badanie cytologiczne wydzieliny z uszu, badanie bakteriologiczne (posiew z antybiogramem), badanie endoskopowe. Leczenie najczęściej miejscowe w postaci kropel, rzadziej uogólnione - w zależności od nasilenia procesu oraz przyczyny pierwotnej oraz niekiedy leczenie chirurgiczne.

 

Zapalenie ucha środkowego do infekcji może dojść na sktek rozprzestrzenienia się procesu z ucha zewnętrznego lub inf wstepującej z gardła, bardzo rzadko drogą krwi. Obajwy to najczęściej przekrzywienie głowy na stronę ucha chorego, ból przy dotyku, trzepanie uszami, niekedy zaspół Hornera (opadnięcie powieki, zwężenie źrenicy, zapadnęcie gałki ocznej). Rozpoznanie stawia się na podstawie wywiadu, badania klinicznego oraz bad rtg. Leczenie w zal od przyczyny antybiotyki, ew lecz chirurgiczne.

 

Zapalenie ucha wewnetrznego przewaznie jako następstwo zapalenia ucha środkowego, niekiedy drogą krwi. Objawem jest tzw obwodowy zespół przedsionkowy związany z zajęciem błędnika, czyli narządu odpowiedzialnego za słuch i zmysł równowagi. Pies wykazuje zaburzenia równowagi, brak koordynacji ruchów, kręcenie w jedną stronę, zwykle tą po której mamy problem z uchem, może występowac oczopląs, wymioty, ew zespół Hornera. W zalezność od przyczyny leczeniem jest długotrwała antybiotykoterapia, w cięższych przypadkach drenaż chirurgiczny.